Tatrastyle - apartamenty sprzedaż Zakopane

Wojna plus inflacja = Hiperinflacja

Wojna plus inflacja = Hiperinflacja
Co dalej z rynkiem nieruchomości?

W ciągu dwóch lat, prognozy ekonomiczne w kraju zmieniają się bardzo gwałtownie. Pandemia koronawirusa zapoczątkowała niestabilną sytuację finansową wielu przedsiębiorstw i firm. Aktualny wzrost cennie zwalniająca tempa inflacja, a dodatkowo wojna Rosji z Ukrainą, wywołują wśród Polaków zamieszanie i lęk o jutro. Czy rynek nieruchomości także jest zagrożony?

Wpływ inflacji na ceny nieruchomości inwestycyjnych

Inflacja wiąże się przede wszystkim ze spadkiem wartości pieniądza. Naturalnym zjawiskiem będzie zarabianie większych sum nominalnych, ale kupimy za nie znacznie mniej towarów i usług. 

Biorąc pod uwagę rynek nieruchomości inwestycyjnych, to inflacja nie wywołała bezpośredniego wzrostu ich cen i nie wpłynęła na wartość nieruchomości. 

Wzrost cen mieszkań był jednak przewidywalny, poprzez ogromny popyt i łatwą dostępność kredytów. Powszechnie udzielane kredyty i niskie raty, umożliwiały zakup własnej nieruchomości. Aktualna podwyżka stóp procentowych, przez banki centralne i szybujące w górę raty kredytu, nie są optymistyczne. 

Znacząco wzrosła cena surowców: ropy, gazu, energii elektrycznej i materiałów budowlanych, a także ich transport drogą morską. Głównie drewna, stali i miedzi. Podrożały także usługi i wszelkiego rodzaju prace budowlane, a ograniczenie pracowników, działających w tym sektorze sprawiło, że nowe mieszkania inwestycyjne, są dużo droższe.

Inflacja pożera oszczędności

Inflacja spowoduje spadek oszczędności, na nisko oprocentowanych lokatach bankowych. W maju wynosiła 13,9%, ale prognozowana jest jej realna wartość na poziomie 20%. 

Chociaż podwyżka stóp procentowych, w bankach centralnych spowodowała chwilowy zastój w sprzedaży nieruchomości, to kompletnie nie wpłynęła na utratę wartości nieruchomości. 

Mało prawdopodobny jest również scenariusz spadku wartości nieruchomości, poniżej kwoty zaciągniętego kredytu.

Drastyczny wzrost cen towarów i usług w branży budowlanej, przełoży się na automatyczny nacisk wzrostu wynagrodzenia, otrzymywanego przez pracowników. Skutkiem może być niestabilna sytuacja, w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz duża rozbieżność w rzeczywistych i planowanych wydatkach. Spadek wartości pieniądza, pociągnie za sobą redukcję etatów i ograniczenie pracy do koniecznego minimum. 

Doskonałym rozwiązaniem, zabezpieczającym oszczędności przed szalejącą inflacją, jest ulokowanie ich w projekt, którego wartość spada zdecydowanie wolniej, niż wartość pieniądza.

Złoto, czy nieruchomości?
W co inwestować, w niepewnych czasach?

Rynek nieruchomości w Polsce jest stabilny i może przynosić trwałe źródło dochodu. Ulokowanie kapitału w nieruchomości i złoto, jest najpopularniejszym krokiem, wykonywanym w celu zabezpieczenia pieniędzy, przed inflacją. 

Na rynku nieruchomości obserwujemy stały wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości, ale podaż nadal utrzymuje się na zbyt niskim poziomie. Ograniczenie liczby atrakcyjnych działek, zwłaszcza w dogodnych lokalizacjach podnosi cenę nieruchomości, a patrząc długoterminowo dalej będą drożały. 

Dobrym rozwiązaniem jest także inwestycja w złoto. Notuje się jego rekordową popularność, jednak przy rosnącej inflacji, złoto może nie pokrywać nawet spadku związanego z inflacją. Warto więc o nim myśleć inwestując długoterminowo. 

Ciekawostką jest, że w 2020 roku Mennica Polska sprzedała 2,1 tony złota, czyli 2 razy więcej, w stosunku do roku 2019.

Inwestycje deweloperskie

Mniejsza dostępność gruntów i działek, zwiększone koszty materiałów budowlanych i malejąca liczba pracowników w branży, skutkuje wyższymi cenami nowych nieruchomości.  

Większym problemem deweloperów staje się zakontraktowanie wykonawstwa, w przewidywalnych kosztach. Może to prowadzić do spowolnienia startu nowych inwestycji. 

W 2021 roku ogromną popularnością cieszyły się aparthotele, posiadające apartamenty inwestycyjne, na wynajem krótkoterminowy. W serwisie booking.com, liczba wyszukiwanych aparthoteli i apartamentów wynosiła 44% wszystkich. Notuje się ich tendencję wzrostową, dzięki czemu przyszli nabywcy apartamentów inwestycyjnych, mogą liczyć na większy zwrot z inwestycji. 

Rosnąca inflacja zachęca do kupowania nieruchomości, tu i teraz, nie czekając na ewentualny spadek cen. Nadal utrzymuje się przewaga klientów inwestycyjnych nad indywidualnymi, co w połączeniu z rosnącymi cenami za wynajem, wskazuje na opłacalność inwestowania w nieruchomości.

Zobacz też

26 kwietnia 2022
Samodzielność lokalu i jego wyodrębnienie

Planujesz zakup nieruchomości w górach lub apartamentu inwestycyjnego, od dewelopera? Czeka Cię szereg formalności, których spełnienie pozwoli nabyć wymarzoną inwestycję.

Czytaj artykuł
3 grudnia 2021
Aparthotel - Condohotel

W oczach turystów i inwestorów zyskują nowoczesne obiekty. Potwierdzają to badania prowadzone na rynku nieruchomości. Obserwujemy zmianę światowych trendów, w których prym wiodą Aparthotele i Condohotele

Czytaj artykuł
17 września 2021
Księga wieczysta, a zakup nieruchomości

Na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej ofert zakupu mieszkania, lub apartamentu inwestycyjnego od deweloperów. Kupujący jednak podchodzą z dużym dystansem...

Czytaj artykuł
23 lipca 2021
Operator w ApartHotelu na wagę złota?

Badania na rynku nieruchomości prowadzone w ciągu ostatniej dekady w Niemczech pokazały, że Aparthotele to przyszłościowa i opłacalna nieruchomość. Również w Pols...

Czytaj artykuł
18 czerwca 2021
Apartament inwestycyjny strzałem w 10- tkę?

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na rodzinne apartamenty sprawił, że Białka Tatrzańska to łakomy kąsek w oczach przedsiębiorców i inwestorów. Popularność luksusowy...

Czytaj artykuł
10 maja 2021
Hotele w Białce nie będą miały gości!

W ostatnim czasie znacząco wzrosło zainteresowanie obiektami działającymi w ramach Condo-hotelu. Inwestycje ,,bezobsługowe” z basenem, strefą Spa i restauracją w ob...

Czytaj artykuł
8 kwietnia 2021
Luksusowe inwestycje deweloperskie

Luksus, ponadczasowa elegancja, komfort i funkcjonalna przestrzeń, to tylko niektóre z zalet apartamentów Tatra Style. Połączenie elementów architektury podhalański...

Czytaj artykuł
9 marca 2021
Czy apartament w górach przynosi regularne zyski?

Białka Tatrzańska bije rekordy popularności wśród najczęściej wybieranych regionów turystycznych w Małopolsce. Liczba odwiedzających Białkę Tatrzańską w ciągu roku ...

Czytaj artykuł
18 lutego 2021
Alternatywa dla inwestowania pieniędzy

W ostatnich latach wśród prywatnych inwestorów coraz większym zainteresowaniem cieszy się rynek nieruchomości. Głównym powodem jest rosnąca wartość zarówno gruntów...

Czytaj artykuł
Zadzwoń
envelopephone-handsetmap-markercross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram