tatra style

Samodzielność lokalu i jego wyodrębnienie

Ostatnia prosta własnej nieruchomości

Planujesz zakup nieruchomości w górach lub apartamentu inwestycyjnego, od dewelopera? Czeka Cię szereg formalności, których spełnienie pozwoli nabyć wymarzoną inwestycję. 

Ostatnim i bardzo ważnym punktem, w dalszym etapie sprzedaży jest: zaświadczenie o samodzielności lokalu. Jego wydanie jest niezbędne, do założenia księgi wieczystej nieruchomości, a także do ustanowienia dla niej odrębnego prawa własności. 

Przed ostateczną decyzją zakupu, upewnij się, że Twoja inwestycja posiada: samodzielność lokalu.

Czym jest samodzielność lokalu?

Zaświadczenie o samodzielności lokalu, potwierdza, że nabyta przez nas nieruchomość stanowi odrębny od gruntu i budynku przedmiot własności. Właściciel posiada udziały w gruncie i części wspólnej budynku, w którym znajduje się jego inwestycja. Dodatkowo swoją nieruchomością może zarządzać jak chce, bez względu na właścicieli pozostałych lokali. 

Wniosek o samodzielność lokalu najczęściej składa deweloper. Rzadziej robią to właściciele, spółdzielnie lub gminy sprzedające lokal. 

Lokal zyskuje miano samodzielnego, kiedy spełnia następujące warunki: 

 • Tworzy zespół pomieszczeń, które są położone w obrębie budynku.
 • Jest oddzielony trwałymi ścianami i przystosowany jest do stałego  pobytu ludzi.  
 • Spełnia określone potrzeby mieszkaniowe lub inne niż mieszkaniowe, np. usługowe, w formie wynajmu. 

Dodatkowo taki lokal może posiadać inne pomieszczenia, które nie przylegają do niego bezpośrednio: takie jak piwnica garaż, strych, ale są położone w granicach gruntu, na którym jest budynek. 

Co zrobić, aby uzyskać wyodrębniony lokal?

Zwieńczeniem sprzedaży nieruchomości, jest podpisanie umowy przenoszącej własność. Dopełnieniem wszystkich zobowiązań, w niej zawartych jest zdobycie zaświadczenia o samodzielności lokalu. 

Wniosek wydawany jest przez starostę, (w powiecie, w którym znajduje się nabywana nieruchomość), na prośbę dewelopera, bądź właścicieli lokalu. 

Co powinien zawierać? 

 • Dokumentację techniczną, czyli mapę ewidencyjną nieruchomości, wykonaną zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.  
 • Rzuty poszczególnych kondygnacji budynku, w którym znajduje się nabyty lokal, wraz z pomieszczeniami do niego należącymi. (należy pamiętać, że muszą być one podpisane przez osobę, posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane: architekta, bądź inżyniera budownictwa) 
 • Dowód opłaty skarbowej, wraz z wnioskiem o udzielenie  pełnomocnictwa. (jeśli reprezentuje nas pełnomocnik)

Wszelkie koszty związane z wydaniem zaświadczenia o samodzielności lokalu ponosi nabywca lokalu, chyba, że umowa deweloperska przewiduje inaczej. 


Po otrzymaniu wniosku o samodzielność lokalu, czeka nas ostatnia prosta, czyli wyodrębnienie zakupionej przez nas nieruchomości. 

W dalszym etapie deweloper powinien złożyć wniosek, o założenie kartoteki dla lokalu mieszkalnego. Umożliwi ona jego pojawienie się w ewidencji gruntów i budynków. Kartoteka oraz zaświadczenie o samodzielności lokalu są konieczne przy przenoszeniu własności. Podpisując umowę notarialną, zakupiony przez nas lokal zostaje wyodrębniony. Ostatnim krokiem jest wpis w księdze wieczystej, który zostanie sporządzony po zawarciu umowy notarialnej. 

Aby ustanowić odrębną własność lokalu, potrzebne są następujące dokumenty: 

 • Wniosek o założenie księgi wieczystej danego mieszkania lub lokalu usługowego. 
 • Opis stanu prawnego przedmiotu umowy 
 • Rozliczenie kosztów, jakie ponosi nabywca na etapie budowy 
 • Ustalenia dotyczące rękojmi 
 • Zasady określające korzystanie z części wspólnej, w nabywanej nieruchomości 
 • Wypis z rejestru gruntów i budynków 
 • Potwierdzenie opłat, przelewów 

Całość kosztów, związana z procesem wyodrębnienia lokalu, składa się z: 

 • Opłaty skarbowej, za wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, oraz ewentualne pełnomocnictwo
 • Kosztów notarialnych, przy podpisywaniu umowy przenoszącej własność, zależne od wartości nabywanej nieruchomości. 
 • Opłat sądowych za: założenie księgi wieczystej, wpisanie własności w księdze wieczystej, a także wpisanie współwłasności nieruchomości. 
 • Opłaty za ustanowienie hipoteki, podatek VAT i koszty aktu notarialnego. 
Umowa przenosząca własność i określająca wyodrębnienie lokalu jest dowodem na to, że staliśmy się prawnymi właścicielami nabytej nieruchomości. 

Deweloper Tatra Style

Należymy do cenionych i rozpoznawalnych firm deweloperskich na Podhalu. Budujemy i sprzedajemy luksusowe apartamenty inwestycyjne, działające w ramach aparthotelu. 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, doskonale poznaliśmy lokalny rynek nieruchomości, zyskując zaufanie naszych klientów. 

Priorytetem naszej deweloperskiej pracy, jest profesjonalizm zawodowy, a także satysfakcja klientów. Podczas sprzedaży nieruchomości proponujemy umowę, już zawierającą samodzielność lokalu.  

W Tatra Style, dajemy Ci gwarancję rzetelnej i uczciwej umowy, z dopełnieniem wszelkich formalności. 

 

Więcej informacji, o aktualnych inwestycjach znajdziesz na naszej stronie internetowej: https://tatrastyle.pl/

Odwiedź naszego bloga: https://tatrastyle.pl/blog/ i poznaj korzyści, płynące z posiadania własnego apartamentu inwestycyjnego w górach. 

Zobacz też

Nowa inwestycja: Luksus nad brzegiem jeziora
Nowe Apartamenty na sprzedaż blisko jeziora i gór!   Zapraszamy do odkrycia wyjątkowej oferty, nowej realizacji luksusowych apartamentów nad malowniczym Jeziorem Czorsztyńskim w pobliżu Tatr   Co oferujemy: Oferujemy wysokiej klasy apartamenty w r...
Apartamenty bezpośrednio od dewelopera
Tatra Style- mądra inwestycja w przyszłość     Inwestorzy dzisiejszych czasów poszukują dobrej alternatywy, dla ulokowania swojego kapitału. Rynek nieruchomości uznawany jest za najbardziej stabilny, dlatego ogromną popularnością cieszą się ...
Pomysł na inwestycje w dobie inflacji
Potencjał rodzinnych apartamentów na Podhalu.    Podhale uznawane jest za najpopularniejszy region turystyczny w małopolsce. Majestatyczne szczyty Tatr przyciągają tłumy turystów, o każdej porze roku. W Zakopanem, Kościelisku i Białce Tatrzańs...
Nieruchomości inwestycyjne a zwrot podatku VAT
Czy osoby fizyczne mogą odliczyć podatek VAT?  W dobie inflacji obserwujemy drastyczny spadek wartości pieniądza. Wielu inwestorów szukając alternatywnych źródeł ochrony oszczędności, decyduje  się na zakup własnego apartamentu inwestycyjneg...
Stan deweloperski, czy wykończenie pod klucz?
Przeanalizowałeś rynek nieruchomości i zdecydowałeś się na zakup własnego apartamentu inwestycyjnego, od dewelopera?  Czeka Cię jeszcze kilka kluczowych decyzji. Jedną z nich jest wybór stanu wykończenia nieruchomości, po jej zakończeniu. Dew...
Gdzie kupić apartament na wynajem?
Chcesz kupić apartament na wynajem, ale nie wiesz gdzie? Przeczytaj ten wpis. Wyjaśniamy, jak rozpoznać lokalizację, która przyniesie zyski z inwestycji. Inwestowanie w apartamenty na wynajem to atrakcyjny sposób lokowania kapitału, ale wymaga uwzgl...
Dlaczego warto inwestować w Zakopanem?
Kiedy ostatnio odwiedziłeś Zakopane? Rewelacyjna lokalizacja i bliskość Tatr przyciągają! Przeczytaj, dlaczego warto inwestować w Zakopanem i jak to robić z głową. Zakopane od lat bije rekordy popularności wśród inwestorów. Stabilne i rentown...
Aparthotel - Condohotel
W oczach turystów i inwestorów zyskują nowoczesne obiekty. Potwierdzają to badania prowadzone na rynku nieruchomości. Obserwujemy zmianę światowych trendów, w których prym wiodą Aparthotele i Condohotele...
Zadzwoń
Zadzwoń
envelopephone-handsetmap-markercross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram