Zwieńczeniem sprzedaży nieruchomości, jest podpisanie umowy przenoszącej własność. Dopełnieniem wszystkich zobowiązań, w niej zawartych jest zdobycie zaświadczenia o samodzielności lokalu.
Wniosek wydawany jest przez starostę, (w powiecie, w którym znajduje się nabywana nieruchomość), na prośbę dewelopera, bądź właścicieli lokalu.
Co powinien zawierać?
- Dokumentację techniczną, czyli mapę ewidencyjną nieruchomości, wykonaną zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.
- Rzuty poszczególnych kondygnacji budynku, w którym znajduje się nabyty lokal, wraz z pomieszczeniami do niego należącymi. (należy pamiętać, że muszą być one podpisane przez osobę, posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane: architekta, bądź inżyniera budownictwa)
- Dowód opłaty skarbowej, wraz z wnioskiem o udzielenie pełnomocnictwa. (jeśli reprezentuje nas pełnomocnik)
Wszelkie koszty związane z wydaniem zaświadczenia o samodzielności lokalu ponosi nabywca lokalu, chyba, że umowa deweloperska przewiduje inaczej.
Po otrzymaniu wniosku o samodzielność lokalu, czeka nas ostatnia prosta, czyli wyodrębnienie zakupionej przez nas nieruchomości.
W dalszym etapie deweloper powinien złożyć wniosek, o założenie kartoteki dla lokalu mieszkalnego. Umożliwi ona jego pojawienie się w ewidencji gruntów i budynków. Kartoteka oraz zaświadczenie o samodzielności lokalu są konieczne przy przenoszeniu własności. Podpisując umowę notarialną, zakupiony przez nas lokal zostaje wyodrębniony. Ostatnim krokiem jest wpis w księdze wieczystej, który zostanie sporządzony po zawarciu umowy notarialnej.
Aby ustanowić odrębną własność lokalu, potrzebne są następujące dokumenty:
- Wniosek o założenie księgi wieczystej danego mieszkania lub lokalu usługowego.
- Opis stanu prawnego przedmiotu umowy
- Rozliczenie kosztów, jakie ponosi nabywca na etapie budowy
- Ustalenia dotyczące rękojmi
- Zasady określające korzystanie z części wspólnej, w nabywanej nieruchomości
- Wypis z rejestru gruntów i budynków
- Potwierdzenie opłat, przelewów
Całość kosztów, związana z procesem wyodrębnienia lokalu, składa się z:
- Opłaty skarbowej, za wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu, oraz ewentualne pełnomocnictwo
- Kosztów notarialnych, przy podpisywaniu umowy przenoszącej własność, zależne od wartości nabywanej nieruchomości.
- Opłat sądowych za: założenie księgi wieczystej, wpisanie własności w księdze wieczystej, a także wpisanie współwłasności nieruchomości.
- Opłaty za ustanowienie hipoteki, podatek VAT i koszty aktu notarialnego.
Umowa przenosząca własność i określająca wyodrębnienie lokalu jest dowodem na to, że staliśmy się prawnymi właścicielami nabytej nieruchomości.