Nabycie nieruchomości na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera odbywa się poprzez zawierane umowy, najczęściej w trzech etapach.
Pierwszą z nich jest umowa rezerwacyjna, stanowiąca rodzaj gwarancji, że po dokonaniu ustalonej opłaty, deweloper przez określony czas nie sprzeda nikomu innemu mieszkania, które zarezerwowaliśmy.
Drugą jest umowa przedwstępna, która zobowiązuje strony do zawarcia w określonym czasie właściwej umowy. Podpisywana jest w niedługim czasie przed przeniesieniem własności.
Trzecią z nich stanowi umowa przenosząca własność, zwana inaczej umową przyrzeczoną. Jest to ostateczny dokument, potwierdzający prawo własności lokalu.
Do czasu wyodrębnienia, każde mieszkanie jest bowiem częścią składową budynku, w którym się znajduje. W akcie notarialnym zawierającym ww. umowę, notariusz zawiera również wnioski do właściwego miejscowo sądu rejonowego wydziału ksiąg wieczystych. Wnioski te w dniu sporządzenia aktu notarialnego notariusz przesyła drogą elektroniczną do sądu. Wnioski te obejmują: utworzenie księgi wieczystej wyodrębnionego lokalu oraz wpisanie w tej księdze nabywców, jako właścicieli.
Względnie wpisanie hipoteki na zabezpieczenie roszczeń np. banku udzielającego kredytu. Czas oczekiwania na założenie przez sąd nowej księgi wieczystej jest zróżnicowany. W zależności od sądu wynosi od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, w sądach położonych w największych miastach.